22. 3. 2018
Veslata HIT in Mestna občina v isto smer?!

Po večmesečnih pozivih Goriške.si smo na seji mestnega sveta prejšnji teden vendarle dočakali predstavnika mestne občine v družbi HIT d.d. ter hkrati predsednika njenega nadzornega sveta, gospoda Marjana Pintarja, ki je odgovarjal na vprašanja mestnih svetnikov. V Goriški.si namreč menimo, da je za razvoj Goriške kot turistične destinacije nujno potreben koordiniran in načrtovan razvoj aktivnosti in sodelovanje vseh turističnih delavcev in podjetij v naši občini ter širši regiji. MONG je kot solastnica najpomembnejšega turističnega podjetja v občini (HIT d.d.) dolžna v tej družbi odgovorno in aktivno uveljavljati interese vseh občank in občanov ter ustvarjati možnosti za hitrejši razvoj celotne turistične panoge v občini.
To možnost ima prav preko svojega predstavnika v nadzornem svetu, ki ga je predlagal župan. Predstavnik občine je svoje poslanstvo zanikal, češ da ga ˝omejuje poslovna skrivnost˝ in da je ˝predstavnik kapitala˝. G. Pintar je predstavnik kapitala le toliko, kolikor delnic je v rokah MONG – ker pa gre pri MONG za javno institucijo, je ta upravičena in pred občani dolžna zahtevati informacije o gospodarjenju z njenim kapitalom.
V isti razpravi nas je presenetil tudi župan Matej Arčon, ki se je izmikal potrebi po neposredni in ažurni komunikaciji z g. Pintarjem , saj da naj bi bilo dovolj, da komunicira s predsednikom uprave HIT d.d. Nesprejemljivo je, da se župan odreka pregledu nad delom nadzornika. Na vprašanje o interesih in viziji občine v zvezi s podjetjem HIT d.d. nismo dobili odgovora, zato se bojimo, da župan sploh ne ve, kaj bi z lastništvom podjetja, ki ključno vpliva na življenje, zaposlitve in razvoj turizma v regiji.
Naš cilj je zato doseči boljši in neposrednejši vpogled v delo predstavnika občine. To nikakor ne pomeni nezaupanja, temveč odraža dolžnost vzpostavitve trajne in neprekinjene skrbi predstavnikov občank in občanov v podjetjih v (so)lasti MONG. V Goriški.si smo namreč prepričani, da so tudi podjetja v lasti javnih entitet lahko uspešna in da je v skladu s tem prepričanjem občina lahko dober gospodar. Dobro delovanje družbe HIT d.d. pa je pomembno tako z vidika blaginje lokalne skupnosti, kot tudi dobrega gospodarjenja z lastnino.
Vse uspešne zgodbe so plod sodelovanja, dobre komunikacije in odgovornega dela. Tako ne moremo prezreti dejstva, da predsednik nadzornega sveta ni odgovoril na eno naših prvih vprašanj, ali bodo v družbi pripravili transparentne pogoje kadrovanja, pod katerimi podjetje zaposluje. Zdi se, da g. Pintar ne želi vpletanja voljenih predstavnikov občanov v svoje delo. Vendar pa nas napake preteklih desetletij učijo, da si pri podjetjih v javni lasti ne smemo ozko tolmačiti pravil korporativnega upravljanja in se z imenovanjem predstavnikov v taka podjetja ˝rešiti˝ skrbi zanje, temveč da morajo naše demokratične ustanove resneje pristopiti k nadzoru, varovanju in plemenitenju skupne lastnine v lasti javnih ustanov.
Goriška.si je tako menja, da zgolj enkratna letna predstavitev poslovanja in usmeritev družbe pred mestnim svetom ni dovolj. Predlagamo srečanja na vsaj četrtletni osnovi ter pričakujemo drugačen odnos predstavnika občine v nadzornem svetu družbe do voljenih predstavnikov občank in občanov. Na ta način želimo narediti več za zagotavljanje javnega interesa pri upravljanju z lastnino MONG. S pogostejšim in neposrednim stikom želimo izkazati javni interes za dobro delovanje oz. razvoj podjetja v harmoniji z lokalnim okoljem ter preprečiti zlorabe, ki se prepogosto zgodijo, ko (so)lastnik ni dovolj pozoren do ravnanj v podjetju.