20. 3. 2018
Srečanje aktivistov Goriške.si in Foruma Gorizia

V soboto, 17. 3. 2018, so se naši aktivisti na prijateljskem srečanju sestali z aktivisti italijanskega Foruma Gorizia, gibanja iz sosednje Gorice s sorodnimi programskimi usmeritvami. V zelo produktivnem vzdušju smo že začrtali nekatere aktivnosti in prioritete.
Strinjali smo se, da moramo takoj začeti s konkretnimi skupnimi projekti in da je v našem prostoru tesno sodelovanje med obmejnima mestoma edina smiselna pot. Sodelovati pa moramo tako, da bodo to občutili predvsem občani in ne le redki izbranci na pomembnih položajih.
Oboji menimo, da mora biti naša vizija skupno mesto s 70.000 prebivalci, ki bo v obeh prostorih – tako slovenskem kot v italijanskem – veliko pomembnejši igralec kot dve manjši mesti na obrobjih dveh držav. Zato potrebujemo predvsem skupna dejanja in ne sloganov in praznih besed, ki nimajo veliko skupnega z realnostjo.
Prva tema srečanja je bil predor Bombi pod goriškim gradom, v katerem je bila nedavno z evropskimi sredstvi urejena pot za pešce in kolesarje, ki se navezuje na kolesarsko pot Nova Gorica – Šempeter, in ki ga je goriški župan Ziberna nedavno samovoljno zaprl, sedaj pa napoveduje ponovno odprtje za motorni promet. Odločili smo se, da pripravimo skupno akcijo, v kateri bomo opozorili, da bi bilo ponovno odprtje predora za motorna vozila huda napaka, in obenem zahtevali takojšnje ponovno odprtje za kolesarje in pešce.
Tudi v nadaljevanju smo govorili o trajnostni mobilnosti in se strinjali, da bi bila izposoja koles („bike sharing“) treh občin (Nova Gorica, Gorica, Šempeter-Vrtojba) zelo primeren srednjeročni skupni projekt, ki bi ga lahko izvedli v sklopu EZTS (Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje).
Okolje in z njim povezana vprašanja so ključna tako za Forum kot za Goriško.si. Pogovarjali smo se o onesnaževanju in spremljanju kakovosti zraka ter tudi o invazivnih vrstah in zaščiti ogroženih domačih rastlinskih in živalskih vrst. Dotaknili smo se tudi prehranskega področja, še zlasti pomena lokalnih ˝0 km˝ izdelkov in samooskrbe ter pomena zmanjševanja količine odpadkov (zero-waste).
Morda najpomembnejšo temo smo prihranili čisto za konec srečanja. Govorili smo o jeziku in dvojezičnosti. Izpostavili smo predvsem dejstvo, da bi prebivalci somestja morali obvladati oba jezika ter napovedali začetek aktivnosti v tej smeri. Zgolj v razmislek – če se aktivisti Goriške.si ne bi znali izražati v italijanščini, bi srečanje moralo potekati v angleškem jeziku ali pa ga celo sploh ne bi bilo. Poudarjamo, da je jezikovna prepreka huda ovira pri skupnih projektih in pri vzpostavljanju prijateljskih, gospodarskih in drugih vezi med obema mestoma.