Avgust 2018
»Na čelu mestne občine mora biti nekdo, ki bo znal navdihovati in voditi k zastavljenim ciljem,« o vlogi župana razmišlja Klemen Miklavič, ki se je podal v tekmo za mesto župana mestne občine Nova Gorica. Novo Gorico čez deset let vidi kot mesto, v katerem bodo mladi ostajali in kamor se bodo študentje, raziskovalci, podjetniki, kulturniki in mnogi drugi priseljevali in s seboj prinašali svoja obarvana in pestra življenja. Prihaja iz gibanja Goriška.si, ki ima v svojem sloganu zapisano: Čas za NOVO Gorico. Njegov načrt je ambiciozen in vizionarski, ekipa, ki ga spremlja, pa dobro pripravljena in v pričakovanju nove Nove Gorice.
Dr. Klemen Miklavič je star 43 let in je vodja svetniške skupine Goriške.si. Na Goriško se je vrnil po letih dela in raziskovanja v tujini. V gibanju je poznan po vnosu novih idej, energije in pristopa v goriški politični prostor.
Njegove vodstvene sposobnosti mu priznavajo kolegi še iz študentskih časov, ko je vrsto let zasedal vodilna mesta v domačih in mednarodnih organizacijah. Leta 2002 je diplomiral iz mednarodnih odnosov, kasneje pa opravil še magisterij znanosti ter doktorat znanosti s področja izobraževanja in šolskih sistemov. V času študija je raziskoval na Univerzi v Ljubljani, Oslu in Bilbau. Na svoji poklicni poti je služboval kot svetovalec vladam pri reformah visokega šolstva, poklicnega izobraževanja in razvoja kompetenc za sodobna delovna mesta. Vodil je številne projekte, ki so zbližali podjetja in izobraževane ustanove. Delal je na Balkanu, v Latinski Ameriki, Jugovzhodni Aziji in na Bližnjem vzhodu. Sodeloval je pri uveljavljenih mednarodnih organizacijah, kakršne so Evropska komisija, OECD in OVSE, ter pri vrsti razvojnih svetovalnih agencij. Trenutno je aktiven kot svetovalec Sveta Evrope na področju visokega šolstva, v domačem okolju pa kot pridruženi raziskovalec Centra za študij edukacijskih politik Univerze.
Po vrnitvi v Novo Gorico je leta 2014 postal mestni svetnik Goriške.si. S svojimi vizionarskimi vložki je župana opozarjal na potrebo po dolgoročnih naložbah v prihodnost naših krajev, medtem ko je z argumentiranimi nastopi v mestnem svetu zagovarjal transparentnost, strokovnost in načelnost pri odločanju o javnih zadevah.
SIJOČE MESTO, KI NAVDIHUJE
Kljub temu da si v iztekajočem mandatu deloval kot aktivist in mestni svetnik Goriške.si, si nov obraz na goriški politični sceni. Kaj te je potegnilo v boj za župansko mesto?
»Predvsem to, da smo v štirih letih uspeli vzpostaviti gibanje občank in občanov, ki presega politične delitve in si želi to mestno občino pripeljati na vidno mesto na zemljevidu, ji povrniti nekdanji sijaj in ustvariti zgled za druge občine in lokalne skupnosti v Sloveniji in Evropi.«
Ima Nova Gorica ta potencial? Biti nekaj posebnega, progresivnega?
»Brez dvoma. Nova Gorica je mesto, ki je že bilo med najbolj naprednimi v Jugoslaviji. Ima vse danosti, ki so potrebne; geografsko lego in ugodno klimo, kreativne ljudi, danosti za razvoj različnih panog, od turizma do industrije. Potrebno je le stopiti skupaj in združeno poiskati tiste programe, ki nam bodo na dolgi rok povrnili vlogo sijočega mesta, ki navdihuje.«
Nova Gorica je lani obeležila 70. obletnico. Osnovna struktura je postavljena, začetni (socialistični) zagon je usahnil, tranzicija se je izčrpala, znašli smo se v (ne)lagodnem hiperkapitalizmu. V katero smer je po tvojem mnenju potrebno peljati to mesto? Napovedal si, da bo Nova Gorica postala najbolj propulzivno mesto v državi. V kakšnem smislu?
»V smislu, da bomo stopili skupaj vsi tisti, ki že ustvarjamo. Novi Gorici ni potrebno ničesar uvažati, najprej se lahko naslonimo na tisto, kar že imamo, torej na prodorna mala podjetja, ki se ponašajo z izdelki in storitvami na visoki tehnološki ravni. Imamo odličen tehnološki park, ki je med redkimi v Sloveniji, ki je zares zaživel, imamo odlično raziskovalno univerzo, ki se z rezultati uveljavlja na svetovni ravni, imamo kvalitetne poklicne, srednje in višje šole, ki generirajo odlične kadre. To že vse imamo, potrebujemo pa močno občino, ki se postavi v vlogo povezovalca in vse resurse usmeri v prijavo skupnih projektov za razvoj kadrov, tehnologije, proizvodov in storitev, z namenom, da bi z združenimi močmi našli pravo smer, v kateri bi bili najboljši.«
ZELENI TRIKOTNIK, KI POVEŽE TRI CENTRE
Mnogi mladi in manj mladi se vozijo na delo v Ljubljano ali kam drugam, mnogi, zlasti kadri s področja družboslovja in humanistike, so brez dela, pa čeprav naj bi prav oni pomenili prekrvavitev mestnega tkiva. Kako obdržati izobražene kadre doma?
»Nova Gorica je urbani center, ki igra vlogo centra ne le za občino, temveč za širše okolje, skupaj s sosednjo Gorico tvorita še večji urbani center, in če se ti dve mesti povežeta in dobita nov zagon na področju gospodarstva, delovnih mest in študija, se bo povečevala kritična masa ustvarjalnih ljudi. Vse to pa bo dober temelj za razvoj drugih panog, med katerimi je kultura ključnega pomena. Če tukaj vključimo še Šempeter, imamo lepo zaokroženo celoto, katere središče je zeleni pas v trikotniku med goriškim gradom, kostanjeviškim samostanom in Laščakovo vilo. Ta trikotnik moramo preplesti s potmi in vsebinami, mora postati javen prostor teh treh središč, ki se prav tu lahko povežejo.
Menim, da ambiciozno začrtani projekti zagotovo povlečejo najbolj kreativne ljudi. Če ljudje vidijo izziv, se po študiju vrnejo v mesto, za izzive pa je potrebno pridobiti denar, tako iz domačih virov kot od zunaj. Projekt Evropske prestolnice kulture je idealna priložnost, da si zastavimo zelo ambiciozne in dolgoročne cilje, vizijo razvoja tega našega centra, ne glede na to, na kateri strani državne meje je. To je tisto, kar lahko pritegne ustvarjalni potencial in skupaj s tehnologijo, inovacijami, raziskovanjem, izobraževanjem predstavlja tisto eksplozivno mešanico, ki je potrebna, da postanemo pomemben akter v tem delu Evrope.
V iztekajočem se mandatu si kot aktivist in mestni svetnik Goriške.si intenzivno navezoval stike tudi s sosednjo Gorico, zlasti preko programsko sorodnega gibanja Forum Gorizia. Kako vidiš to sodelovanje v prihodnje in ali misliš, da je enotno mesto le utopija ali vendarle resničnost? Aktivni Goričani pravijo, da je njihovo mesto ta hip mrtvo, stanovanja se praznijo, mestno dogajanje usiha.
»Mrtvo mesto je lahko tudi priložnost. V Gorici je veliko praznih stanovanj in če v Novi Gorici poženemo navdih, ustvarjalni del, je Gorica lahko prostor poceni in hitro dostopnih bivališč, ki jih Nova Gorica nima. To se da lepo povezati, pri čemer poudarjam, potrebno je misliti obe mesti kot en urbani prostor, z dolgoročno vizijo in veliko mero ambicioznosti.«
Kaj danes poganja naše mesto? Industrija, ki je na začetku poganjala mesto, je propadla, nato smo v gospodarskem smislu veliko stavili le na enega konja – igralništvo. Če ta konj pogine, pogine z njim mesto. V kakšni smeri vidiš gospodarski razvoj v prihodnje?
»Zdravo gospodarstvo sloni na raznolikih temeljih. Kljub temu je potrebno najti sinergijo in skupno razvojno usmeritev. V visokotehnološki industriji je prihodnost. Turizem pa je prav tako panoga, kjer je priložnost za delovna mesta in uravnotežen razvoj mesta in podeželja. Igralništvo ostaja pomemben vir sredstev in družba Hit je pomemben zaposlovalec, zato moramo poskrbeti, da se bo igralništvo tudi v prihodnje razvijalo. Občina kot solastnik si ne sme privoščiti, da to podjetje pade v zaton, postaviti se mora po robu državi, ki povzroča nestabilnost v upravi. Menim, da bi morali skupaj z državo zagotoviti upravi, da bi zagnali nov investicijski cikel, poleg tega pa skupaj s tem podjetjem začrtati dolgoročno vizijo razvoja turizma. Pri tem lahko pomembno vlogo odigrajo zaposleni, saj so soustvarili izročilo podjetja.«
ŽUPAN JE POMEMBEN AKTER NA SCENI
Kaj pa, če se država odloči, da ga proda? Hit se je namreč že znašel na seznamu prodaje Slovenskega državnega holdinga.
»Župan mora biti akter na sceni in v takšnih primerih zavzeti jasno stališče. Če država misli to prodati nekemu špekulantskemu skladu, kot naj bi to storila z Adrio Airways, potem mora župan narediti vse, da se to prepreči. Verjamem, da bi mu vsi občani in občanke stali ob strani in prišli v Ljubljano tudi množično demonstrirat, če bi bilo potrebno. Če se je država skupaj s Hitom in občino pripravljena dogovoriti za nekega strateškega partnerja, to pomeni pozitiven premik. Ampak treba je biti zelo previden. Gre za podjetje, ki opravlja ključno gospodarsko, socialno in razvojno vlogo na našem območju. Potrebno je torej najprej poskrbeti, da poleg občine tudi država postane dober lastnik in da z vsako novo vlado ne menja tudi uprave.«
Omenil si turizem. Koliko bomo stavili na tega konja?
»Turizem je ena od panog, ki se mora razvijati; predvsem imam v mislih zaledje občine. Zagovarjam razvoj športnega turizma, priložnost tu vidim za podeželje. Kolesarjenje, padalstvo, kajakaštvo, pohodništvo, jahanje. Ob tem poudarjam, da bi bilo športni turizem treba razvijati v sodelovanju s sosednjimi območji, srednjim in zgornjim Posočjem, Goriškimi Brdi, Krasom, Vipavsko dolino. Turizem se ne razvija samo do roba občin, pač pa v celotni regiji.«
Na tem mestu morava omeniti Lokve kot simptom goriškega turizma, ki nikakor ne starta.
»Goriška.si je z minimalno potezo že pokazala, da se stvari lahko obrnejo v drugo smer. S tem, da smo vztrajali, da se z majhnim vložkom uredi igrišče, se je pokazalo, da se je bistveno povečal obisk. Pred kratkim je začel delovati tudi nov lokal. Lokve so lokacija, ki vleče sama po sebi. So sadež, ki raste nizko in ga je treba samo utrgati. Poleg rekreativnega turizma si tam lahko obetamo tudi razvoj priprav profesionalnih ali polprofesionalnih športnih ekip. To je velika priložnost; potrebno je zagotoviti kapacitete in tu mora svojo vlogo odigrati tudi občina. Privabiti domače in tuje investitorje, narediti ambiciozen korak.«
HUDO NAM JE BILO, KER SO BILI OTROCI
Uporabljaš ambiciozne besede in županu pripisuješ veliko moč. Kako bi kot župan reagiral pred tremi leti, ko je neofašistično gibanje Casa Pound napovedalo in izvedlo svoj pohod po ulicah sosednje Gorice? Podobna situacija se ta hip dogaja v Trstu.
»Župan mora predstavljati ljudi in klimo, ki se poraja med ljudmi ob določenem dogodku. Fašizem je v naših krajih pustil globoke rane, ki niso še zaceljene. V takšnih primerih, kot je bil pohod neofašistov po Gorici, ne velja provocirati, velja pa povedati, česa ne smemo več dopustiti. Če bi bil tedaj na poziciji, bi to jasno izrazil.«
Tema, ki buri obmejni prostor in prostor evropskih držav, so tudi migranti. Lani so v Novi Gorici v dijaškem domu prebivali mladoletni migranti brez spremstva. Goriška.si je pokazala solidarnost, družili ste se z njimi, a so morali zaradi neustreznih pogojev oditi. Kako komentiraš?
»Hudo nam je bilo, ker so bili otroci. Otroci brez staršev. Prišli so iz Afganistana in Sirije in se tukaj pri nas že začeli integrirati. Najstarejši med njimi je že delal, pridobivali so vzorce tukajšnjega bivanja, a potem so jih odpeljali drugam. Škoda. Kar se mi zdi pomembno v zvezi s takimi in podobnimi primeri, je, da prišleki začnejo sprejemati naš način bivanja, kulturo in se vključijo v soustvarjanje skupnosti. Ti otroci so pokazali izredno srčnost do nas, toplino in visoko mero hvaležnosti za to, kar smo za njih počeli v trenutku, ko se njihovi domovi rušijo in v njih umirajo njihovi sorodniki.«
Župan sosednjega mesta je svojim volivcem, ki s strahom ali neodobravanjem gledajo na nove prišleke, obljubil, da bo rešil problem migrantov. Kakšno stališče boš zavzel kot župan, če boš izvoljen?
»Problem beguncev je zadeva, ki mora biti na agendi držav, vlad in Evropske unije. Problem je treba reševati tam, kjer nastaja. Ljudje bežijo zaradi slabega gospodarskega stanja in zaradi vojn, ampak to presega možnosti in pristojnosti županov. Če bi se kaj podobnega začelo dogajati na našem območju, bi morala oba župana stopiti skupaj in se odpraviti do ene in do druge vlade. Menim, da župan ni zgolj lokalni akter, temveč politični zastopnik ljudi, ki so ga izvolili. Pri nas to pomeni 32.000 ljudi in to ima svojo težo. Če vlada ne dela prav ali škodi naši občini, potem mora župan to jasno in glasno povedati.«
LEVO IN DESNO JE PREŽIVETO
Kakšno je tvoje politično prepričanje?
»Težko se je razvrščati, kajti levo in desno je danes že preživeto. Želim si, da bi sveže in napredne sile oblikovale nekaj novega, čezmejnega. Nekaj, kar bi zapolnilo vrzel izginjajoče in razdrobljene levice in obvarovalo planet pred ekološko katastrofo. V mislih pogosto iščem sistem, ki ne bo podrejal narave in ljudi profitu. Glede lokalne politike pa ne verjamem v ideološke delitve. Premalo nas je, da bi se delili. Goriška.si je gibanje, ki združuje ljudi različnih svetovnih nazorov, ki pa imajo znanje, izkušnje, podobne poglede na probleme v Novi Gorici, zagovarjajo podobne rešitve in imajo podobne ideje o prihodnosti naših krajev. Prihodnost vidimo v ambicioznem načrtu, da bo mesto v štirih, najkasneje osmih letih postalo zgled drugim evropskim mestom.«
UNIVERZA JE DRAGULJ, KI GA NE SMEMO IZGUBITI
Kaj pa univerza? Ali Nova Gorica potrebuje naboj univerze? Ali jo še lahko pridobimo?
»Brez dvoma. Prvi vidik je vidik gospodarskega in splošno družbenega razvoja. Univerza je raziskovalna ustanova na področju naravoslovja, tehnike, okoljskih ved in humanistike. To so vede, ki so v svetu zelo potrebne in cenjene in predstavljajo veliko priložnost za podjetja. Če dosežemo pravi inovacijski preskok, lahko naše okolje veliko pridobi. Če jo povežemo s tehnološkim parkom in visoko tehnološkimi podjetji, ki tukaj že obstajajo, dobimo pravo formulo za gospodarski razcvet naše regije. Dobimo nova delovna mesta z visoko dodano vrednostjo. Druga plat, ki jo prinaša univerza, je pridobivanje kritične mase mladih in ustvarjalnih ljudi v mestu. Prav raziskovalci in študentje namreč lahko predstavljajo pomemben delež v mestu in pomembno oblikujejo mestni utrip. Ker so to ljudje na vrhuncu svoje ustvarjalnosti, lahko pričakujemo intenzivnejše kulturno in umetniško ustvarjanje, javno življenje in druge aktivnosti. To se lepo dopolni tudi s starajočim se mestom. Varovana stanovanja, ki jih bodo gradili ob dijaškem domu, se namreč lepo dopolnijo s študentskim kampusom, ki ima zraven rezervirano zemljišče za študentski dom.
Ali jo še lahko pridobimo? Univerza je že tukaj, potrebno je vedeti, kako jo vključiti v prihodnost tega mesta, skupaj z drugimi akterji, skupaj z visoko tehnološkimi podjetji, tehnološkim parkom in šolami. Le kot takšna bo izjemnega, pravzaprav ključnega pomena za prihodnost našega prostora. V Novi Gorici imamo dragulj, ki ga ne smemo izgubiti. Mesta po zahodni in tudi vzhodni Evropi bi dala vse, da bi imela takšno univerzo, mi jo pa imamo, dela dobro, ima dobre rezultate, le vključiti jo moramo v razvoj.«
Kje dobiš ideje, navdih za svoje delo? "Najboljše rešitve za moj posel sem dobil med operno predstavo," je nekoč dejal Vanja Lokar, tržaški trgovec s kavo. Kaj tebe sprosti in te napolni z novimi idejami?
»Največji navdih mi daje plavanje, kolesarjenje in raziskovanje rečnih strug. Te tri ljubiteljske aktivnosti so blizu mojega srca in pozitivno vplivajo na moje razmišljanje, me pomirijo in navdahnejo. Omogočajo mi, da se poglobim vase, poiščem duhovnost, najdem ideje.«
Dr. Klemen Miklavič je star 43 let in je vodja svetniške skupine Goriške.si. Na Goriško se je vrnil po letih dela in raziskovanja v tujini. V gibanju je poznan po vnosu novih idej, energije in pristopa v goriški politični prostor.
Njegove vodstvene sposobnosti mu priznavajo kolegi še iz študentskih časov, ko je vrsto let zasedal vodilna mesta v domačih in mednarodnih organizacijah. Leta 2002 je diplomiral iz mednarodnih odnosov, kasneje pa opravil še magisterij znanosti ter doktorat znanosti s področja izobraževanja in šolskih sistemov. V času študija je raziskoval na Univerzi v Ljubljani, Oslu in Bilbau. Na svoji poklicni poti je služboval kot svetovalec vladam pri reformah visokega šolstva, poklicnega izobraževanja in razvoja kompetenc za sodobna delovna mesta. Vodil je številne projekte, ki so zbližali podjetja in izobraževane ustanove. Delal je na Balkanu, v Latinski Ameriki, Jugovzhodni Aziji in na Bližnjem vzhodu. Sodeloval je pri uveljavljenih mednarodnih organizacijah, kakršne so Evropska komisija, OECD in OVSE, ter pri vrsti razvojnih svetovalnih agencij. Trenutno je aktiven kot svetovalec Sveta Evrope na področju visokega šolstva, v domačem okolju pa kot pridruženi raziskovalec Centra za študij edukacijskih politik Univerze.
Po vrnitvi v Novo Gorico je leta 2014 postal mestni svetnik Goriške.si. S svojimi vizionarskimi vložki je župana opozarjal na potrebo po dolgoročnih naložbah v prihodnost naših krajev, medtem ko je z argumentiranimi nastopi v mestnem svetu zagovarjal transparentnost, strokovnost in načelnost pri odločanju o javnih zadevah.
SIJOČE MESTO, KI NAVDIHUJE
Kljub temu da si v iztekajočem mandatu deloval kot aktivist in mestni svetnik Goriške.si, si nov obraz na goriški politični sceni. Kaj te je potegnilo v boj za župansko mesto?
»Predvsem to, da smo v štirih letih uspeli vzpostaviti gibanje občank in občanov, ki presega politične delitve in si želi to mestno občino pripeljati na vidno mesto na zemljevidu, ji povrniti nekdanji sijaj in ustvariti zgled za druge občine in lokalne skupnosti v Sloveniji in Evropi.«
Ima Nova Gorica ta potencial? Biti nekaj posebnega, progresivnega?
»Brez dvoma. Nova Gorica je mesto, ki je že bilo med najbolj naprednimi v Jugoslaviji. Ima vse danosti, ki so potrebne; geografsko lego in ugodno klimo, kreativne ljudi, danosti za razvoj različnih panog, od turizma do industrije. Potrebno je le stopiti skupaj in združeno poiskati tiste programe, ki nam bodo na dolgi rok povrnili vlogo sijočega mesta, ki navdihuje.«
Nova Gorica je lani obeležila 70. obletnico. Osnovna struktura je postavljena, začetni (socialistični) zagon je usahnil, tranzicija se je izčrpala, znašli smo se v (ne)lagodnem hiperkapitalizmu. V katero smer je po tvojem mnenju potrebno peljati to mesto? Napovedal si, da bo Nova Gorica postala najbolj propulzivno mesto v državi. V kakšnem smislu?
»V smislu, da bomo stopili skupaj vsi tisti, ki že ustvarjamo. Novi Gorici ni potrebno ničesar uvažati, najprej se lahko naslonimo na tisto, kar že imamo, torej na prodorna mala podjetja, ki se ponašajo z izdelki in storitvami na visoki tehnološki ravni. Imamo odličen tehnološki park, ki je med redkimi v Sloveniji, ki je zares zaživel, imamo odlično raziskovalno univerzo, ki se z rezultati uveljavlja na svetovni ravni, imamo kvalitetne poklicne, srednje in višje šole, ki generirajo odlične kadre. To že vse imamo, potrebujemo pa močno občino, ki se postavi v vlogo povezovalca in vse resurse usmeri v prijavo skupnih projektov za razvoj kadrov, tehnologije, proizvodov in storitev, z namenom, da bi z združenimi močmi našli pravo smer, v kateri bi bili najboljši.«
ZELENI TRIKOTNIK, KI POVEŽE TRI CENTRE
Mnogi mladi in manj mladi se vozijo na delo v Ljubljano ali kam drugam, mnogi, zlasti kadri s področja družboslovja in humanistike, so brez dela, pa čeprav naj bi prav oni pomenili prekrvavitev mestnega tkiva. Kako obdržati izobražene kadre doma?
»Nova Gorica je urbani center, ki igra vlogo centra ne le za občino, temveč za širše okolje, skupaj s sosednjo Gorico tvorita še večji urbani center, in če se ti dve mesti povežeta in dobita nov zagon na področju gospodarstva, delovnih mest in študija, se bo povečevala kritična masa ustvarjalnih ljudi. Vse to pa bo dober temelj za razvoj drugih panog, med katerimi je kultura ključnega pomena. Če tukaj vključimo še Šempeter, imamo lepo zaokroženo celoto, katere središče je zeleni pas v trikotniku med goriškim gradom, kostanjeviškim samostanom in Laščakovo vilo. Ta trikotnik moramo preplesti s potmi in vsebinami, mora postati javen prostor teh treh središč, ki se prav tu lahko povežejo.
Menim, da ambiciozno začrtani projekti zagotovo povlečejo najbolj kreativne ljudi. Če ljudje vidijo izziv, se po študiju vrnejo v mesto, za izzive pa je potrebno pridobiti denar, tako iz domačih virov kot od zunaj. Projekt Evropske prestolnice kulture je idealna priložnost, da si zastavimo zelo ambiciozne in dolgoročne cilje, vizijo razvoja tega našega centra, ne glede na to, na kateri strani državne meje je. To je tisto, kar lahko pritegne ustvarjalni potencial in skupaj s tehnologijo, inovacijami, raziskovanjem, izobraževanjem predstavlja tisto eksplozivno mešanico, ki je potrebna, da postanemo pomemben akter v tem delu Evrope.
V iztekajočem se mandatu si kot aktivist in mestni svetnik Goriške.si intenzivno navezoval stike tudi s sosednjo Gorico, zlasti preko programsko sorodnega gibanja Forum Gorizia. Kako vidiš to sodelovanje v prihodnje in ali misliš, da je enotno mesto le utopija ali vendarle resničnost? Aktivni Goričani pravijo, da je njihovo mesto ta hip mrtvo, stanovanja se praznijo, mestno dogajanje usiha.
»Mrtvo mesto je lahko tudi priložnost. V Gorici je veliko praznih stanovanj in če v Novi Gorici poženemo navdih, ustvarjalni del, je Gorica lahko prostor poceni in hitro dostopnih bivališč, ki jih Nova Gorica nima. To se da lepo povezati, pri čemer poudarjam, potrebno je misliti obe mesti kot en urbani prostor, z dolgoročno vizijo in veliko mero ambicioznosti.«
Kaj danes poganja naše mesto? Industrija, ki je na začetku poganjala mesto, je propadla, nato smo v gospodarskem smislu veliko stavili le na enega konja – igralništvo. Če ta konj pogine, pogine z njim mesto. V kakšni smeri vidiš gospodarski razvoj v prihodnje?
»Zdravo gospodarstvo sloni na raznolikih temeljih. Kljub temu je potrebno najti sinergijo in skupno razvojno usmeritev. V visokotehnološki industriji je prihodnost. Turizem pa je prav tako panoga, kjer je priložnost za delovna mesta in uravnotežen razvoj mesta in podeželja. Igralništvo ostaja pomemben vir sredstev in družba Hit je pomemben zaposlovalec, zato moramo poskrbeti, da se bo igralništvo tudi v prihodnje razvijalo. Občina kot solastnik si ne sme privoščiti, da to podjetje pade v zaton, postaviti se mora po robu državi, ki povzroča nestabilnost v upravi. Menim, da bi morali skupaj z državo zagotoviti upravi, da bi zagnali nov investicijski cikel, poleg tega pa skupaj s tem podjetjem začrtati dolgoročno vizijo razvoja turizma. Pri tem lahko pomembno vlogo odigrajo zaposleni, saj so soustvarili izročilo podjetja.«
ŽUPAN JE POMEMBEN AKTER NA SCENI
Kaj pa, če se država odloči, da ga proda? Hit se je namreč že znašel na seznamu prodaje Slovenskega državnega holdinga.
»Župan mora biti akter na sceni in v takšnih primerih zavzeti jasno stališče. Če država misli to prodati nekemu špekulantskemu skladu, kot naj bi to storila z Adrio Airways, potem mora župan narediti vse, da se to prepreči. Verjamem, da bi mu vsi občani in občanke stali ob strani in prišli v Ljubljano tudi množično demonstrirat, če bi bilo potrebno. Če se je država skupaj s Hitom in občino pripravljena dogovoriti za nekega strateškega partnerja, to pomeni pozitiven premik. Ampak treba je biti zelo previden. Gre za podjetje, ki opravlja ključno gospodarsko, socialno in razvojno vlogo na našem območju. Potrebno je torej najprej poskrbeti, da poleg občine tudi država postane dober lastnik in da z vsako novo vlado ne menja tudi uprave.«
Omenil si turizem. Koliko bomo stavili na tega konja?
»Turizem je ena od panog, ki se mora razvijati; predvsem imam v mislih zaledje občine. Zagovarjam razvoj športnega turizma, priložnost tu vidim za podeželje. Kolesarjenje, padalstvo, kajakaštvo, pohodništvo, jahanje. Ob tem poudarjam, da bi bilo športni turizem treba razvijati v sodelovanju s sosednjimi območji, srednjim in zgornjim Posočjem, Goriškimi Brdi, Krasom, Vipavsko dolino. Turizem se ne razvija samo do roba občin, pač pa v celotni regiji.«
Na tem mestu morava omeniti Lokve kot simptom goriškega turizma, ki nikakor ne starta.
»Goriška.si je z minimalno potezo že pokazala, da se stvari lahko obrnejo v drugo smer. S tem, da smo vztrajali, da se z majhnim vložkom uredi igrišče, se je pokazalo, da se je bistveno povečal obisk. Pred kratkim je začel delovati tudi nov lokal. Lokve so lokacija, ki vleče sama po sebi. So sadež, ki raste nizko in ga je treba samo utrgati. Poleg rekreativnega turizma si tam lahko obetamo tudi razvoj priprav profesionalnih ali polprofesionalnih športnih ekip. To je velika priložnost; potrebno je zagotoviti kapacitete in tu mora svojo vlogo odigrati tudi občina. Privabiti domače in tuje investitorje, narediti ambiciozen korak.«
HUDO NAM JE BILO, KER SO BILI OTROCI
Uporabljaš ambiciozne besede in županu pripisuješ veliko moč. Kako bi kot župan reagiral pred tremi leti, ko je neofašistično gibanje Casa Pound napovedalo in izvedlo svoj pohod po ulicah sosednje Gorice? Podobna situacija se ta hip dogaja v Trstu.
»Župan mora predstavljati ljudi in klimo, ki se poraja med ljudmi ob določenem dogodku. Fašizem je v naših krajih pustil globoke rane, ki niso še zaceljene. V takšnih primerih, kot je bil pohod neofašistov po Gorici, ne velja provocirati, velja pa povedati, česa ne smemo več dopustiti. Če bi bil tedaj na poziciji, bi to jasno izrazil.«
Tema, ki buri obmejni prostor in prostor evropskih držav, so tudi migranti. Lani so v Novi Gorici v dijaškem domu prebivali mladoletni migranti brez spremstva. Goriška.si je pokazala solidarnost, družili ste se z njimi, a so morali zaradi neustreznih pogojev oditi. Kako komentiraš?
»Hudo nam je bilo, ker so bili otroci. Otroci brez staršev. Prišli so iz Afganistana in Sirije in se tukaj pri nas že začeli integrirati. Najstarejši med njimi je že delal, pridobivali so vzorce tukajšnjega bivanja, a potem so jih odpeljali drugam. Škoda. Kar se mi zdi pomembno v zvezi s takimi in podobnimi primeri, je, da prišleki začnejo sprejemati naš način bivanja, kulturo in se vključijo v soustvarjanje skupnosti. Ti otroci so pokazali izredno srčnost do nas, toplino in visoko mero hvaležnosti za to, kar smo za njih počeli v trenutku, ko se njihovi domovi rušijo in v njih umirajo njihovi sorodniki.«
Župan sosednjega mesta je svojim volivcem, ki s strahom ali neodobravanjem gledajo na nove prišleke, obljubil, da bo rešil problem migrantov. Kakšno stališče boš zavzel kot župan, če boš izvoljen?
»Problem beguncev je zadeva, ki mora biti na agendi držav, vlad in Evropske unije. Problem je treba reševati tam, kjer nastaja. Ljudje bežijo zaradi slabega gospodarskega stanja in zaradi vojn, ampak to presega možnosti in pristojnosti županov. Če bi se kaj podobnega začelo dogajati na našem območju, bi morala oba župana stopiti skupaj in se odpraviti do ene in do druge vlade. Menim, da župan ni zgolj lokalni akter, temveč politični zastopnik ljudi, ki so ga izvolili. Pri nas to pomeni 32.000 ljudi in to ima svojo težo. Če vlada ne dela prav ali škodi naši občini, potem mora župan to jasno in glasno povedati.«
LEVO IN DESNO JE PREŽIVETO
Kakšno je tvoje politično prepričanje?
»Težko se je razvrščati, kajti levo in desno je danes že preživeto. Želim si, da bi sveže in napredne sile oblikovale nekaj novega, čezmejnega. Nekaj, kar bi zapolnilo vrzel izginjajoče in razdrobljene levice in obvarovalo planet pred ekološko katastrofo. V mislih pogosto iščem sistem, ki ne bo podrejal narave in ljudi profitu. Glede lokalne politike pa ne verjamem v ideološke delitve. Premalo nas je, da bi se delili. Goriška.si je gibanje, ki združuje ljudi različnih svetovnih nazorov, ki pa imajo znanje, izkušnje, podobne poglede na probleme v Novi Gorici, zagovarjajo podobne rešitve in imajo podobne ideje o prihodnosti naših krajev. Prihodnost vidimo v ambicioznem načrtu, da bo mesto v štirih, najkasneje osmih letih postalo zgled drugim evropskim mestom.«
UNIVERZA JE DRAGULJ, KI GA NE SMEMO IZGUBITI
Kaj pa univerza? Ali Nova Gorica potrebuje naboj univerze? Ali jo še lahko pridobimo?
»Brez dvoma. Prvi vidik je vidik gospodarskega in splošno družbenega razvoja. Univerza je raziskovalna ustanova na področju naravoslovja, tehnike, okoljskih ved in humanistike. To so vede, ki so v svetu zelo potrebne in cenjene in predstavljajo veliko priložnost za podjetja. Če dosežemo pravi inovacijski preskok, lahko naše okolje veliko pridobi. Če jo povežemo s tehnološkim parkom in visoko tehnološkimi podjetji, ki tukaj že obstajajo, dobimo pravo formulo za gospodarski razcvet naše regije. Dobimo nova delovna mesta z visoko dodano vrednostjo. Druga plat, ki jo prinaša univerza, je pridobivanje kritične mase mladih in ustvarjalnih ljudi v mestu. Prav raziskovalci in študentje namreč lahko predstavljajo pomemben delež v mestu in pomembno oblikujejo mestni utrip. Ker so to ljudje na vrhuncu svoje ustvarjalnosti, lahko pričakujemo intenzivnejše kulturno in umetniško ustvarjanje, javno življenje in druge aktivnosti. To se lepo dopolni tudi s starajočim se mestom. Varovana stanovanja, ki jih bodo gradili ob dijaškem domu, se namreč lepo dopolnijo s študentskim kampusom, ki ima zraven rezervirano zemljišče za študentski dom.
Ali jo še lahko pridobimo? Univerza je že tukaj, potrebno je vedeti, kako jo vključiti v prihodnost tega mesta, skupaj z drugimi akterji, skupaj z visoko tehnološkimi podjetji, tehnološkim parkom in šolami. Le kot takšna bo izjemnega, pravzaprav ključnega pomena za prihodnost našega prostora. V Novi Gorici imamo dragulj, ki ga ne smemo izgubiti. Mesta po zahodni in tudi vzhodni Evropi bi dala vse, da bi imela takšno univerzo, mi jo pa imamo, dela dobro, ima dobre rezultate, le vključiti jo moramo v razvoj.«
Kje dobiš ideje, navdih za svoje delo? "Najboljše rešitve za moj posel sem dobil med operno predstavo," je nekoč dejal Vanja Lokar, tržaški trgovec s kavo. Kaj tebe sprosti in te napolni z novimi idejami?
»Največji navdih mi daje plavanje, kolesarjenje in raziskovanje rečnih strug. Te tri ljubiteljske aktivnosti so blizu mojega srca in pozitivno vplivajo na moje razmišljanje, me pomirijo in navdahnejo. Omogočajo mi, da se poglobim vase, poiščem duhovnost, najdem ideje.«